
Domain silickabrezova.sk
Ez a Borzova település hivatalos honlapja.
A hivatalos weboldal a silickabrezova.sk domaint használja.
Ez az oldal biztosítva van
Legyen óvatos, és mindig győződjön meg arról, hogy csak biztonságos SR államigazgatási weboldalon keresztül osztja meg az információkat. A biztonságos oldal mindig a https:// címmel kezdődik a weboldal domainneve előtt.
Főellenőr
Főellenőr
Mgr. Eva Kovácsová
hlavna.kontrolorka@azet.sk
Főellenőr
§ 18
A főellenőr státusza
(1) A főellenőrt a községi képviselő-testület választja és visszahívja. A főellenőr a község alkalmazottja, és ha ez a törvény másként nem rendelkezik, rá az összes többi vezető beosztású alkalmazottra vonatkozó jog és kötelesség érvényes, az erre vonatkozó külön jogszabály szerint. A főellenőr a községi képviselő-testület hozzájárulása nélkül nem folytathat vállalkozói vagy egyéb jövedelemszerző tevékenységet, és nem lehet olyan jogi személy vezető, ellenőrző vagy felügyelő szerveinek tagja, amelyek gazdasági tevékenységet folytatnak. Ez a korlátozás nem vonatkozik tudományos, tanári, előadói, lektori, fordítói, publicisztikai, irodalmi vagy művészeti tevékenységre, továbbá a saját vagy kiskorú gyermeke(i) vagyonának kezelésére. Az ellenőrzési tevékenységet önállóan és pártatlanul, az ellenőrzés alapelveinek megfelelően végzi.
(2) A főellenőr tisztsége összeegyeztethetetlen a következő tisztségekkel:
- a) képviselővel,
- b) polgármesterrel,
- c) olyan jogi személy testületének tagjával, amelyet a község alapított vagy létesített,
- d) a község más alkalmazottjával,
- e) külön törvény szerint.
§ 18a
A főellenőr funkciójának feltételei, választása és a funkció megszűnése
(1) A főellenőr tisztségéhez legalább középfokú iskolai végzettség szükséges.
(2) A főellenőr választásának időpontját a képviselő-testület hirdeti ki legalább 40 nappal a választás előtt, közzétéve azt a hivatalos helyeken és a helyi szokásoknak megfelelő módon, úgy hogy a választásra az előző főellenőr ciklusának utolsó 60 napjában kerüljön sor. A jelöltnek írásos jelentkezését legkésőbb 14 nappal a választás előtt kell benyújtania a községi hivatalnál. A jelentkezés része a képzettséget tanúsító okirat és az adatok, amelyekből a törvényszéki nyilvántartás lekérdezhető. A község az adatokat haladéktalanul továbbítja elektronikus úton a Szlovák Köztársaság Főügyészségének a büntetőjogi nyilvántartásból való kivonat kiállításához.
(3) A főellenőr megválasztásához a képviselők több mint felének többségi jóváhagyása szükséges. Ha egyik jelölt sem éri el ezt a többséget, a képviselő-testület ugyanazon ülésen második választást bonyolít, amelybe a két legtöbb érvényes szavazatot kapott jelölt jut tovább. Ha egyenlő szavazatszám áll fenn, akkor minden jelölt továbbjut. A második fordulóban az nyer, aki a legtöbb érvényes szavazatot kapja; ha újra döntetlen, sorsolással döntenek. A jelentkezés feltételeit és módját a község rendelettel szabályozza.
(4) Ha a főellenőr funkciója a (8) a), b) vagy d) esetekben szűnik meg, a képviselő-testület új választást hirdet meg, amelyet legkésőbb 60 napon belül le kell bonyolítani a funkció megszűnésétől számítva.
(5) A főellenőrt a képviselő-testület hatéves időtartamra választja meg. Mandátuma az első munkanappal kezdődik.
(6) A megválasztása után a főellenőr munkaszerződéshez jut a községgel. A munkaidő rövidíthető, annak mértékét a képviselő-testület határozza meg a választás előtt.
(7) A polgármester köteles az újonnan megválasztott főellenőrrel legkésőbb az előző főellenőr megbízatásának lejártát követő napon munkaszerződést kötni. A munkakezdés napját az előző megbízatás lejártát követő napra kell időzíteni.
(8) A főellenőr funkciója a következő módokon szűnik meg:
- a) lemondással,
- b) visszahívással,
- c) mandátuma lejártával,
- d) halállal vagy halottnak nyilvánítással,
- e) bírói ítélet jogerőre emelkedése napján, amellyel jogi cselekvőképessége korlátozásra kerül,
- f) jogerős ítélet jogerőre emelkedése napján, amely szándékos bűncselekményért elítéli, ha a szabadságvesztés nem volt feltételesen felfüggesztve,
- g) azon a napon, amikor a § 18 (2) szerinti tisztséget betölti.
(9) A képviselő-testület visszahívhatja a főellenőrt, ha:
- a) ismételten vagy súlyosan megszegi alkalmazotti vagy vezetői kötelezettségeit,
- b) súlyosan vagy ismételten hanyagolja feladatait, és írásbeli figyelmeztetést kapott legalább egyszer,
- c) hamis adatot közöl a § 18 (1) szerinti tiszteljes nyilatkozatban vagy vagyonnyilatkozatában.
(10) A visszahíváshoz a képviselők több mint felének támogatása szükséges.
(11) A tisztség elvesztésével egyidejűleg a munkaviszony is megszűnik.
§ 18d
Az ellenőrzési tevékenység terjedelme
(1) Az ellenőrzés magában foglalja a község vagyonának és vagyoni jogaival való gazdálkodás jogszerűségének, hatékonyságának, megtakarításának és eredményességének ellenőrzését, valamint a község által használt vagyonra vonatkozó külön jogszabályok betartását, beleértve a bevételek, kiadások és pénzügyi műveletek, a panaszok és petíciók kezelése, a községi rendeletek és az egyéb érvényes jogszabályok betartása, a képviselő-testületi határozatok teljesítése, a község belső szabályzatainak betartása és egyéb jogszabályban előírt feladatok ellenőrzését.
(2) Az ellenőrzés alá tartoznak:
- a) a községi hivatal,
- b) a község által alapított költségvetési és hozzájárulásos szervezetek,
- c) azok a jogi személyek, amelyekben a község vagyoni részesedéssel rendelkezik, illetve amelyeknél a község vagyonát használják vagy adja használatra – amennyiben ez a vagyon ellenőrzési körbe tartozik,
- d) azok a személyek, akiknek a községi költségvetésből célzott támogatást, visszatérítendő pénzügyi segítséget vagy vissza nem térítendő támogatást nyújtanak – amennyiben ezekkel a forrásokkal gazdálkodnak.
§ 18e
Az ellenőrzési tevékenység szabályai
A főellenőr az ellenőrzés során a külön jogszabályban meghatározott szabályokat alkalmazza. A képviselő-testület rendelettel további részleteket is meghatározhat.
§ 18f
A főellenőr feladatai
(1) A főellenőr:
- a) elvégzi az § 18d-ben meghatározott ellenőrzést,
- b) félévente egyszer javaslatot nyújt be a képviselő-testületnek az ellenőrzési tervre, amelyet legkésőbb 15 nappal a testületi ülés előtt a község szokásos módján közzé kell tenni,
- c) szakmai véleményt készít a községi költségvetés és zárszámadás tervezetéhez a képviselő-testület általi jóváhagyás előtt,
- d) beszámol a vizsgálatok eredményeiről a képviselő-testület következő ülésén,
- e) évente legalább egyszer beszámol az ellenőrzési tevékenységről, legkésőbb 60 nappal a naptári év letelte után,
- f) együttműködik az állami szervekkel a községet állami költségvetésből vagy az Európai Unió strukturális alapjaiból érkező támogatások felhasználása kapcsán,
- g) intézi a panaszokat, amennyiben ezt a községi alapszabály előírja,
- h) köteles ellenőrzést végezni, ha a képviselő-testület vagy a polgármester kéri, amennyiben az ügy halaszthatatlan,
- i) ellát egyéb, külön törvényben meghatározott feladatokat.
(2) A főellenőr tanácskozási joggal részt vesz a képviselő-testület és az önkormányzati tanács ülésein; a testület által létrehozott bizottságok ülésein is jelen lehet.
(3) A főellenőr jogosult betekintést nyerni az ellenőrzési dokumentumokba, valamint más dokumentumokba az ellenőrzési tevékenység keretein belül.
(4) A főellenőr köteles haladéktalanul hozzáférhetővé tenni az ellenőrzés eredményeit a képviselők vagy a polgármester számára, ha erre igényt tartanak.